Харчова алергія (ХА)

Непереносимість їжі проявляється у вигляді різних синдромів від легких шкірних і шлунково-кишкових проявів до раптової смерті.

Непереносимість їжі може бути пов'язана з:
- Імунологічними механізмами - справжня харчова алергія (ПА)
- Гістаміноліберіруючими та іншими властивостями деяких харчових продуктів
- З дефіцитом певних травних ферментів
- Психогенними факторами.

Етіологія ПА
Практично той чи інший ступінь антигенної активності мають усі харчові продукти. Антигенні властивості вивчені більш-менш повно у продуктів, що викликають алергію частіше за інших, це - молоко і молочні продукти, яйця, м'ясо, риба, різне борошно і крупи, горіхи, ракоподібні.
Справжні алергічні реакції на харчові продукти пов'язані з втратою імунною системою (ІС) толерантності до харчових АГ. У дітей це частіше зумовлено функціональною незрілістю ІС, у дорослих - проникненням харчових АГ крізь неімунні та імунні бар'єри, що тягне за собою вироблення до них антитіл.

Клінічні прояви ПА можуть варіювати від незначних шкірних реакцій до анафілаксії: ураження слизових оболонок травного тракту 30-42%, диспептичні явища 18-25%, шкірні зміни 40-60%, реакції з боку органів дихання 3-7%, вісцеральні ураження 1-4%, анафілактичні реакції 0,5%-1,5%.

Діагностика:
1. ретельно зібраний анамнез.
2. Виявлення харчових алергенів (харчовий щоденник, шкірні проби, визначення специфічного IgE).
3 Виключення глистової інвазії.
4 Виключення патології ШКТ.
5. Виключення непереносимості гістаміну.

Лікування:

Ефективне лише за умови ідентифікації "винного" харчового АГ.
Лікування гострого прояву ПА: голод (2-3 дні), призначення ентеросорбентів, антигістамінні препарати, за виражених проявів - кортикостероїди, гіпоалергенна дієта.
У разі затяжних проявів ПА: після виявлення АГ і призначення відповідної дієти, призначають ферментні препарати, лікування патології ШКТ, антигістамінні препарати.